VILCACORA original

Vilcacora (Uňa de Gato) se vyskytuje v tropických deštných lesích Amazonie. Nalézt ji můžeme i ve Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru a ve Střední Americe. Osvědčené léčivé účinky má z oblasti peruánské Amazonie. Na celém světě existuje více než 60 druhů Uncarie, ale pouhé dva z nich, pocházející z Peru a mají zadokumentované léčivé vlastnosti. Je to velká popínavá rostlina, někdy označovaná za liánu. Má silnou zdřevnatělou lodyhu, kterou oplétá jiné rostliny. Výhonky dosahují až několik desítek metrů. Rostou pomalu a plné délky dorůstají během dvaceti let. Mladé výhonky jsou pokryty jemnými chloupky. Lístky mají oválně vejcovitý, nebo srdcovitý tvar. U násady se nacházejí mírně zahnuté trny. Za svůj charakteristický název vděčí rostlina trnům umístěným u základu listů, jimiž se zachytává o kmeny stromů. Indiáni Ashanikové získávají léčivý vývar vařením její kůry a kořenů.


 
Použití byliny

- při nádorových onemocněních
- zlepšuje stav cév, zabraňuje vzniku krevních trombů
- při zánětlivých onemocněních trávícího traktu, Crohnova choroba
- při zánětech tlustého střeva, narušení bakteriální flóry tlustého střeva, peptickém vředu
- při diabetes, cirhóze
- při chorobách spojených s poškozením funkce imunitního systému
- při chronickém únavovém syndromu
- při chronické infekci horních cest dýchacích, záněty vedlejších dutin nosních
- jako prevence virových onemocnění (chřipky), astmatu
- při zánětech kloubů, revmatizmu a artritidě
- pro zlepšení metabolizmu ledvin
- při parazitních onemocněních
- při oběhových chorobách


Pod záštitou Světové organizace zdraví (WHO) se v Ženevě uskutečnilav roce 1994 mezinárodní konference na téma Uncaria tomentosa. Účastníci zdůraznili, že spektrum onemocnění, na které látky obsažené v U. tomentose působí, je nezvykle široké a tím, že velmi účinně působí na imunitní systém člověka může pomoci u celé řady onemocnění. Různost názvů Uncarie Tomentosy V našich zemích je též známá jako Villcaccora a to díky popularizaci polským misionářem páterem Egmundem Szeligou. V domorodé řeči indiánů quechua to znamená „posvátná rostlina".Výhonky dosahují až několik desítek metrů. Rostou pomalu a plné délky dorůstají během dvaceti let. Při sklizni se dnes sbírá pouze kůra, aby nedošlo k poškození kořenů a zajistilo se další množení rostliny. Vláda Peru v důsledku obrovské poptávky po zázračném léku uzákonila termíny a množství sklizně, aby zabránila vyčerpání zásob této cenné rostliny. Dnes, po regulaci těžby se z pralesa získává kolem 300 000 kg ročně. V současnosti pěstují U. tomentosu původní peruánští Indiáni na plantážích pod patronací světových farmaceutických koncernů. Mělo by se tak zabránit narušení rovnováhy deštného pralesa při stále se zvyšující poptávce po této rostlině.


Užití rostliny Škála použití je opravdu široká: od protizánětlivých a protimikrobiálních obecně, přes adaptogenní až po protimutagenní (tedy protirakovinné). Závěry klinických studií potvrzují účinné užití při prevenci a léčbě - akné, herpesu, alergií, astmatu, problémů gastrointestinálního traktu typu Crohnovy nemoci, žaludečních vředů, gastritid, onemocnění střev vůbec, candidózy, diabetu, hypoglykemie, zánětu prostaty, artritidy, zánětu kloubního váčku, fibromyalgie, problémů menstruačního cyklu a menopausy, hypertenze, k nápravě nerovnováhy v tenkém střevě, kde pomáhá při obnovování prospěšných bakterií.nemocí oběhového systému i rakovinových nádorů. Nejčastěji užívá k celkovému zvýšení imunity. Je dokonce účinná natolik, že pomáhá jako podpůrný prostředek při léčbě AIDS. Její léčivé účinky jsou skutečně mnohostranné. Důležité je, že jsou přitom velmi šetrné kl idskému organismu.

Léčitel Jiří Janča píše:" Řada světových vědců si uvědomuje nesprávný trend vývoje světového zdravotnictví. Obecně se to vyjadřuje konstatováním, že čím je v medicíně postup vědečtější, tím méně je fyziologický." Pro její protimutagenní aktivitu bývá velmi doporučována kuřákům v prevenci proti vzniku nádorových onemocnění.


Vlastnosti:
Imunostimulační, protizánětlivý, depurativní, protimutagenní (protinádorový), hypotenzívní (snižující krevní tlak), antioxidační, antiagregační (proti usazování plaků a trombů v cévních stěnách), antikoagulativní (proti srážení krve).