Necítíte se dobře, ale vlastně vám nic není. Nad občasnou únavou či bolestí břicha nebo hlavy mávnete ve chvatu dne smířeně rukou. Jenže možná právě děláte chybu. Nemáte-li čas ani chuť s lékařem probírat vaše vágní a zdánlivě nedůležité potíže, zkuste pro začátek něco jiného. Vyplázněte na sebe do zrcadla jazyk!

 

V ideálním případě by měl být váš jazyk narůžovělý, mírně vlhký, jen s tenkým povlakem a hladký. Pokud tomu tak dlouhodobě není, možná se vám skrze tento orgán snaží tělo naznačit, že má problém. Terapeutka Jana Žáková říká: „Na jazyku se projevují všechny špatné změny v těle. Je pro terapeuta přímo otevřeným chorobopisem. K diagnostice je používán přes dva tisíce let. V minulosti se Tibeťané zdravili jeho vypláznutím ve smyslu ,tak, a teď o mně víš vše‘. Podle tradiční čínské medicíny každé oblasti těla odpovídá jiná část jazyka – jeho špička srdci, část mezi špičkou a středem plicím, střed patří žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám, tlustému střevu a močovému měchýři."

Kontrola doporučena

Praktický lékař se zaměřením na celostní medicínu MUDr. Rudolf Zemek přibližuje diagnostiku jazyka takto: „Vyhodnocuje se barva, tloušťka, tvar a případná zakřivení. Důležitý je povlak jazyka, to, zda je vlhký, nebo suchý a jsou-li na něm nějaké praskliny, pupínky, jizvy nebo vřídky.“

Většina odlišností na jazyku je vratných, přičemž nejrychleji se mění povlak. Pokud však změny i nějaký typ povlaku přetrvávají, je něco špatně. Vylepšujete vzhled jazyka pomocí kartáčku na zuby? Jde-li to snadno, možná jen děláte nějakou dietní chybu. Když se stav jazyka nelepší, ukazuje to podle Rudolfa Zemka na závažný problém kdesi v zažívacím ústrojí.

Jazyková „tapeta“

„Povlak je ukazatelem plnosti či prázdnoty čchi – v čínské filosofii jde o výraz pro životní energii –, jednoznačně signalizuje akutní, ale i chronické onemocnění

  1. Souvislý, bílý a silný povlak – je-li na hřbetu jazyka, může být špatná funkce slinivky. Objeví-li se na zadní polovině jazyka, máte zřejmě zhoršenou činnost tlustého střeva.
  2. Žlutý či nahnědlý povlak – může signalizovat onemocnění jater nebo žlučníku.
  3. Povlak tmavé až černé barvy – možná je to projev závažné poruchy trávicího traktu nebo často podstupujete léčbu antibiotiky, jste dlouholetí kuřáci či máte nízkou imunitu.

Prozraď mi víc!

„Tuberkulóza, syfilis, špatná funkce štítné žlázy (pozor, jestli ji máte nemocnou, můžete mít problém například s otěhotněním! Více v tomto článku), chudokrevnost, cukrovka či nedostatek železa a zinku – to je jen část chorob, které se na jazyku nějakým způsobem projeví,“ říká doktor Zemek. Pokud spěcháte zkoumat svůj jazyk, nabízíme vám alespoň pár z mnoha možných vysvětlení některých jeho zvláštností…

  • Otisky zubů po stranách jazyka – někdy může být jazyk více či méně zbytnělý. Jsou-li otisky zubů spíše napravo, bude slabší funkce jater. Máte-li je nalevo, je zřejmě zhoršený stav slinivky nebo žaludku.
  • Hluboké příčné praskliny – signalizují náchylnost k mozkovým cévním příhodám nebo prozrazují již prodělanou mozkovou příhodu.
  • Rýhy na hřbetu jazyka, podélné nebo příčné – poukazují na poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše nevratné.
  • Jazyk křivý či uhýbající do strany – u dětí a mladistvých naznačuje sklon k chronickým zánětům středního ucha. Může též jít o onemocnění orgánů jedné poloviny těla, často svědčí i o poruše mozkových funkcí.
  • Zarudlá špička jazyka – organismus dává najevo citové rozrušení, napětí či stres.
  • Lesklý jazyk s jasně červeným povrchem – tato barva jazyka může znamenat rakovinu žaludku, chronický zánět střev, vysokou horečku či nedostatek vitaminu B.
  • Jasně „modré“ a rozšířené žíly vespod jazyka – můžete je vidět, pokud špičku jazyka ohnete nahoru. Signalizují sklon ke křečovým žilám, k hemeroidům a mohou též avizovat „slabší srdce“.

Kvalitní nápověda

Diagnostika podle jazyka by měla sloužit hlavně jako pomoc při hledání primárního zdravotního problému. Jde o alternativní léčbu, která může být přínosným vodítkem pro některá odborná medicínská zaměření. Jak říká Rudolf Zemek: „Přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými diagnostickými metodami. Nicméně diagnóza z jazyka může napomoci u pacientů trpících dlouhá léta nějakou zažívací poruchou či bolestmi břicha, přičemž se nedaří najít uspokojivý důvod potíží.“

Nové přístroje odhalí nemoc bez odběru krve a bezbolestně

Infarkt, rakovina, cukrovka, srdeční vady... Nemoci, které děsí, a mnohdy se pozdě zjistí, že je máte. S tím je nyní konec! Nejen tato onemocnění totiž dokážou odhalit nové přístroje. Přijdou na ně včas, a navíc bez odběru krve, bolesti či rizik z ozáření! Není to skvělé?

 

V soukromých ordinacích si můžete nechat udělat preventivní vyšetření, která jsou časově nenáročná a velmi přesná. Dokonce v některých případech mnohem citlivější než vyšetření klasická, která hradí pojišťovna. Nevýhodou je sice cena, ale peníze se vám vrátí zpět – zdravím.

Už žádný odběr krve

Bez jediné kapky krve se dá udělat kompletní analýza zdravotního stavu pomocí přístroje AMP. Stačí přiložit pět sond na tělo na bioaktivní body, tedy v místech pravé a levé krční tepny, pravého a levého podpaží a v oblasti pupku, a již za šest minut získáte výsledek. Analyzátor ze 117 naměřených hodnot zjistí: krevní obraz, biochemii krve, činnost srdce, plic, jater, ledvin a dalších orgánů v těle. „Díky přístroji lze již v prvopočátcích rozpoznat mozkové příhody, kardiologické poruchy – infarkt, cukrovku a živnou půdu pro případná hypoxická nádorová bujení.

Přístroj AMP dokáže určit diagnózu bez odběru krve; archiv