jedlá soda

 

 

 

 

Překyselené tělo: koledujete si o vážnou nemoc

 

V důsledku současného životního stylu, na který jsou mnozí z nás dokonce hrdí, trápí lidstvo civilizační choroby: předčasně stárneme a umíráme dřív, než je nutné. K nejnebezpečnějším degenerativním zdravotním problémům naší doby patří překyselení organismu.

Kyselost a její opak – zásaditost se udává v hodnotách pH (zkratka od "potential of Hydrogen" = množství volných iontů vodíku H+). Udává se ve stupnici od 0 do 14. Neutrální je například čistá voda. Její pH má hodnotu 7 a to je hodnota i všech ostatních pH neutrálních roztoků. Má-li roztok hodnotu nad 7, znamená to, že je zásaditý (převažují v něm zásadité látky). Při pH pod 7 jde o roztok kyselý a to znamená, že převažují v něm kyselé látky.
Vnitřní prostředí těla by mělo mít charakter mírně zásaditý. Nejenom chybné návyky ve stravování vedou k tomu, že podíl zásaditosti v lidských tělech neustále klesá. Vyrovnaný poměr mezi kyselými a zásaditými látkami přitom tvoří jednu ze základních podmínek dobrého zdraví.

U člověka je ideální hodnota pH krve 7,4 a zpravidla se pohybuje se v nepatrném rozmezí od 7,35 do 7,45. To znamená, že krev musí být neustále lehce zásaditá. Tělo se snaží nepřetržitě a za každých podmínek udržet pH v malé toleranci uvnitř těchto hraničních hodnot.


Při zachování výše uvedené acidobazické rovnováhy nelze příliš výrazně onemocnět. Naopak porušením této rovnováhy si přivodíme nebo alespoň zhoršíme celou řadu nemocí.

Čím ovlivňujeme překyselení organismu?

1) Především naší stravou, přičemž máme nerovnoměrný poměr spotřebovávaných potravin kyselinotvorných a zásadotvorných. Potraviny kyselinotvorné a zásadotvorné - více Úmyslně se píše „kyselinotvorné“ a „zásadotvorné“ a nikoliv kyselé či zásadité, protože samotná chuť potraviny není rozhodující. Pro příklad - citron chutná kysele a přesto je to potravina, která tělu pomáhá udržet zásaditější (zdravější) vnitřní prostředí, tedy citron je zásadotvorný.

Nejnebezpečnější kyselinotvorné potraviny jsou pro člověka maso, cukr a alkohol.

Přemíra masa je dvojnásob nebezpečná proto, že kromě samotného překyselení zanáší organismus ještě tzv. purinovými metabolity, které jsou také schopny vyvolat různá nebezpečná a bolestivá doživotní onemocnění.
Cukr je kromě velmi silného překyselování nebezpečný i tím, že se až příliš rychle vstřebává do organismu a tělo na něj musí velmi dramaticky reagovat, protože i hladina cukru (glukózy) musí být v krvi udržována v určitém rozmezí, i když naštěstí ne v tak těsném a život ohrožujícím jako je udržení poměrně přesného pH.
Alkohol je nebezpečný proto, že mimo kyselinotvornosti i v malém množství poškozuje nervové buňky (především myelinové obaly jemných nervových vláken).
Nedostatek příjmu tekutin v potravě - hlavně v tuku a v pojivových tkáních těla roste koncentrace kyselých odpadů.

2)
Druhým nejdůležitějším zdrojem překyselování je přemíra duševního napětí. To vede k závažné nerovnováze v řízení našeho těla – dochází k potlačení aktivity regenerujícího parasympatického nervového systému a k převaze adrenalinového (sympatikotonního) systému, který mimo jiné spouští v těle nadměrnou tvorbu různých kyselých látek, které potřebuje pro domnělý boj nebo útěk.

V průběhu duševní zátěže navíc většina z nás nevědomě potlačuje své dýchání.

3) Třetí hlavní zdroj našeho možného chronického překyselování je nedostatečné dýchání. Až příliš často dýcháme nepravidelně, málo a povrchně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem hromadění kysličníku uhličitého v krvi, který vytváří asi nejběžnější kyselinu naší krve, kyselinu uhličitou.

Tělo se zbavuje kyselin výdechem z plic (odstraňuje zejména kyselinu uhličitou), ledvinami (přes močový měchýř), játry, střevy, potními žlázami a kůží (pocením). Pozorujete-li někdy, že se náhle zpotíte, může jít o reakci na jídlo příliš sladké nebo příliš moučné.


Pomalé hluboké dýchání dokáže v těle i jiné malé zázraky.

Naše těla jsou stvořena tak, aby fungovala jako vyvážený celek - ovšem je-li dodržena již výše zmíněná zásadní acidobazická rovnováha. Překyselení má sedm stupňů, přičemž sedmý stupeň vede k zásadním degenerativním chorobám včetně rakoviny.

Mezi nemoci z překyselení zejména patří:

  • chronická únava
  • otoky
  • alergie, ekzémy, astma
  • poruchy imunity
  • artróza, artritida, degenerativní poškození kloubů
  • osteoporóza
  • gynekologické záněty a výtoky
  • zácpa, průjem
  • neplodnost
  • metabolické poruchy, např.cukrovka
    • nadváha
    • přecitlivělost a trvalá podrážděnost
    • onkologická onemocnění

    Jak nás zvýšená kyselost poškozuje a pomalu zabíjí?

    Prostě tím, že tělo nadbytek kyselých látek samo ihned neutralizuje vším co je k dispozici. Především odebírá tkáním vápník. Například cévy mají velmi jemnou výstelku a opravdu nejsou vhodné pro transport kyselých roztoků. Nadbytečné kyseliny se naváží na vápník v cévní stěně a ta jednak tuhne a jednak na takové postižení reaguje „záplatou“ z cholesterolu.

    Vápník ale i další zásadotvorné minerály tělo odebírá nejen z cév, kostí, ze zubů a kloubních chrupavek. Nadměrné množství kyselých látek v těle dokáže poškodit jakýkoliv orgán.
    Nejprve formou desítek různých zánětlivých onemocnění a nakonec nás zahubí skrze rakovinu, infarkt nebo mozkovou mrtvici.
    Který orgán bude napaden a poškozován přednostně? O tom rozhoduje nastavení naší psychiky, a její vliv na funkce jednotlivých orgánů.

    Jak si zkontrolovat stav případného překyselení těla?

    Kupte si pH papírky na kontrolu moči. První ranní moč se ještě toleruje v hodnotách pod pH 7, ale přes den musí mít Vaše moč minimálně pH 7, ale raději ještě o pár desetin vyšší. Pokud máte v průběhu dne pH moči pod 7 můžete si být jisti, že už teď je Vaše zdraví nějak poškozeno a bude to s Vámi stále horší - pokud nezměníte styl života. Pokud má moč naopak již od samého rána nepřetržitě vysoké pH (7,4) mohlo by to znamenat, že ledviny mají zablokované vylučování kyselin.

    Další možností je změřit pH slin, ale to není lepší řešení než je měření moči, protože slina nezabíhá do tak varovné vysoké kyselosti a za další před její kontrolou se nedoporučuje dvě hodiny nic jíst a pít kromě čisté vody.

    Případného překyselení se lze zbavit! Sportujme, především lehce (chůzí s holemi), dýchejme zhluboka, kdykoliv si na to vzpomeneme (celá tzv. moderní civilizace dýchá jen povrchně), doplňujme minerály a vitaminy (ve stravě), pijme zásadité nápoje (včetně odkyselujících čajů), provádějme zásadité koupele a dostatečné množství času věnujme spánku. Poměr stravy zásadité a kyselé by měl být 4:1. Proto se doporučuje sníst denně pět porcí zeleniny a méně sladkého ovoce na úkor tzv. běžné stravy.

    Ženy se zbavují překyselení menstruací, později o ně musí dbát samy. Muži tuto možnost nemají, což může být důvodem například brzké ztráty či šedivění vlasů.

    Odkyselení organismu by mělo být vždy základním krokem při řešení jakýchkoliv zdravotních problémů. Teprve při dosažení rovnováhy mezi kyselými a zásaditými složkami krve (i všech ostatních tělních tekutin) může tělo mnohem efektivněji využít jakékoliv další kroky na cestě k uzdravení. Ať už jde o použití detoxikačních produktů nebo přírodních látek s regeneračním účinkem.

    Také látky s nutričním účinkem (včetně vitamínů a minerálů) mohou tělu mnohem více prospět jen tehdy, není-li překyselené.

    Naštěstí si od překyselení - této zřejmě nejčastější a nejzhoubnější odchylky od zdraví - může každý pomoci sám, protože to za nás stejně nikdo nemůže udělat. Takže nejrozumnější řešení je, zahájit svoji novou životní etapu a nejlépe hned teď - tím že ještě s pohledem na tyto řádky začnete zhluboka dýchat a kdykoliv si vzpomenete.

    Rychlým a jednoduchým řešením je užívání jedlé sody (NaHCO3) a dnes i podávání složitějších zásadotvorných směsí různých chemikálií. Tyto minerální zásadotvorné směsi bohužel v některých případech obsahují vápník.
    Jednorázově snížit pH krve jen proto, že právě upozornila kontrola moči, že v cévách Vám asi koluje něco, co se poněkud podobá elektrolytu v baterii, to je sice lákavé, ale není to nic o trvalé změně dosavadního překyselujícího a sebezničujícího životního stylu.

    Pokud budete jíst to co dosud a pouze přetrvávající přebytek kyselin jen odstraníme zvýšeným přívodem neutralizačních chemikálií obsahujících vápník, tak se Vám takto vzniklé sloučeniny vápníku časem někde nepříjemně připomenou. To proto, že soli kyselin a vápníku jsou dost špatně rozpustné a mají tendenci se z roztoku zase někde vysrážet. Tenhle úkaz nás sice může naplňovat nadšením při návštěvě krasových jeskyní, ale rozhodně není dobré tvořit si v těle "krápníky" v podobě ledvinových kamenů, kalcifikací cév nebo jako výrůstků na páteři, patách a kolem všech možných kloubů.

    Tato námitka se netýká jedlé sody, ta žádný vápník neobsahuje, zato obsahuje sodík, prvek, kterého máme ve stravě i tak nadbytek v podobě kuchyňské soli.


    Nicméně lidé, kteří užívají javorový sirup se sodou, jsou odolnější vůči virózám a lépe se jim hojí rány. Jste-li netrénovaný člověk a chystáte se k většímu fyzickému výkonu, můžete si před ním vzít lžičku této medicíny. Kyselina mléčná, která se tvoří při námaze ve svalech se rychleji vstřebává. Jestli vás bolí kolena, nebo trpíte dnou, dejte si na bolavá místa obklad ze samotné jedlé sody. Na určitou dobu se Vám uleví.

    Recept na medicínu: smíchejte 1 díl čisté jedlé sody (NaHCO3 hydrogenuhličitan sodný) se 3 díly 100% javorového sirupu. Ve vodní lázni za stálého míchání udržujte směs 5 minut na teplotě 40 – 45°C. Užívejte 1 až 3 čajové lžičky denně. Při rakovině by se z počátku měly brát časté silnější dávky, aby se rychle dosáhlo výraznějšího posunu pH k normě. Zkuste si měřit pH moči a podle toho dávkování upravit.
    Nicméně prioritní a pro trvalé snížení pH těla je především úprava stravy, pohoda a správné dýchání.

    POTRAVINY KYSELINOTVORNÉ A ZÁSADOTVORNÉ

     

    Zelenina a houby
    Kyselinotvorné Zásadotvorné
    CHŘEST
    KAPUSTA RŮŽIČ

    ARTYČOKY
    BAMBUSOVÉ VÝHONKY
    BRAMBORY
    BRAMBORY SLADKÉ
    BROKOLICE
    CELER KEŘÍKOVÝ
    CELER KOŘENOVÝ
    CIBULE
    CIBULE ŠALOTKA
    CIBULOVÁ NAŤ
    CUKETA
    ČERVENÁ ŘEPA
    ČERNÝ KOŘEN
    ČÍNSKÉ ZELÍ
    FAZOLE ZELENÉ
    FENYKL
    HOUBY SHIITAKE
    HRÁŠEK
    HŘIBY
    KAPUSTA KADEŘAVÁ
    KAPUSTA LISTOVÁ
    KEDLUBEN
    KŘEN ČERSTVÝ
    KUKUŘICE CUKROVÁ
    KVĚTÁK LILEK
    LIŠKY (HOUBY)
    MANGOLD - CVIKLA
    MRKEV KAROTKA
    OKURKA SALÁT

    PAMPELIŠKOVÝ SALÁT
    PAPRIKA ČERVENÁ
    PAPRIKA ZELENÁ
    PASTIŇÁK
    PÓREK (NAŤ)
    RAJČATA
    ŘASY
    ŘEDKEV
    ŘEDKVIČKA
    ŘEŘICHA POLNÍ
    ŘEŘICHA POTOČNÍ
    SALÁT HLÁVKOVÝ
    SALÁT LEDOVÝ
    SALÁT ROMANO
    SALÁT POLNÍČEK
    ŠPENÁT
    TOPINAMBURY
    TUŘÍN
    TYKEV
    ZELÍ BÍLÉ
    ZELÍ ČERVENÉ
    ZELÍ KYSANÉ
    ZELENÁ NAŤ DO POLÉVKY
    ŽAMPIONY

     



     



     


     


 




 

 


 

 

Ovoce
  Zásadotvorné
  ANANAS
AVOKÁDO
ANGREŠT
BANÁNY
BEZ ČERNÝ
BORŮVKY
BROSKVE
DATLE
FÍKY ČERSTVÉ
FÍKY SUŠENÉ
GRANÁTOVÁ JABLKA
GRAPEFRUIT
HORZNOVÉ VÍNO
HRUŠKY
JABLKA
JAHODY
KAKI
KIWI
MANDARINKY
MALINY
MANGO
MARACUJA
MERUŇKY
MELOUN MEDOVÝ
MELOUN VODNÍ
NEKTARINKY
OSTRUŽINY
PAPÁJA
POMERANČE
RYNGLE
RYBÍZ ČERNÝ
RYBÍZ ČERVENÝ
ŠVESTKY
TŘEŠNĚ
VIŠNĚ
Ořechy a semena
Kyselinotvorné Zásadotvorné
KEŠU OŘÍŠKY
KOKOSOVÝ OŘECH
LÍSKOVÉ OŘÍŠKY
LNĚNÁ SEMÍNKA
PARA OŘECHY
PINIOVÁ JÁDRA
PISTÁCIE
STUDENTSKÁ SMĚS
VLAŠSKÉ OŘECHY
KAŠTANY JEDLÉ
MANDLE
SEZAMOVÁ SEMÍNKA
SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA
TYKEV - JÁDRA
Luštěniny
Kyselinotvorné Zasadotvorné
ČOČKA
FAZOLE BÍLÉ
FAZOLE ČERVENÉ KONZERVOVANÉ
HRÁCH
VOJTĚŠKA
SOJOVÉ BOBY
SOJOVÉ VÝHONKY
SOJOVÝ SÝR (TOFU)
Mléko a méčné výrobky
Kyselinotvorné Zásadotvorné
JOGURT
KEFÍR
MLÉKO KYSELÉ
PODMÁSLÍ
SMETANA KYSANÁ
SÝR NA KRÁJENÍ
SÝR OVČÍ
SÝR PLÍSŇOVÝ
SÝR TAVENÝ
SÝR POLOTVRDÝ
SÝR TVRDÝ
SÝR ZRAJÍCÍ
SYROVÁTKA
TVAROH NÍZKOTUČNÝ
TVAROH POLOTUČNÝ
TVAROH TUČNÝ
Vejce a těstoviny
Kyselinotvorné Zásadotvorné
NUDLE CELOZRNNÉ NEVAJEČNÉ
NUDLE CELOZRNNÉ VAJEČNÉ
NUDLE NEVAJEČNÉ
NUDLE VAJEČNÉ
VEJCE CELÉ
VAJEČNÝ BÍLEK
VAJEČNÝ ŽLOUTEK
Rostlinné tuky a oleje
  Neutrální
  MARGARIN
MARGARIN POLOTUČNÝ
OLEJ ARAŠÍDOVÝ
OLEJ BODLÁKOVÝ
OLEJ OLIVOVÝ
OLEJ SOJOVÝ
OLEJ SLUNEČNICOVÝ
OLEJ Z JADER HROZNŮ
OLEJ Z KUKUŘIČNÝCH KLÍČKŮ
OLEJ Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ
OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ
TUK KOKOSOVÝ
TUK PALMOVÝ
Živočišné tuky
  Neutální
  MÁSLO
MÁSLOVÁ POMAZKA
SÁDLO
Ryby a mořské plody
Kyselinotvorné  
GARNÁTY
HALIBUT
HUMR
LANGUSTA
LOSOS ČERVENÝ
LOSOS UZENÝ
MATJES FILETY
MOŘSKÝ JAZYK
MUŠLE
OKOUN ČERVENÝ
PLATÝS
PSTRUH
PSTRUH UZENÝ
ŠKEBLE
TRESKA SVĚTLÁ
TRESKA SKVRNITÁ
ÚHOŘ ČERSTVÝ
ÚHOŘ UZENÝ
ÚSTŘICE
UZENÝ SLEĎ
Drůbež a zvěřina
Kyselinotvorné  
HUSA
JELEN
KACHNA
KRÁLÍK
KRŮTA
KRŮTÍ PRSNÍ ŘÍZEK
KUŘECÍ PRSA
KUŘECÍ STEHNA
SRNKA
ZAJÍC
 
Maso a vniřnosti
Kyselinotvorné  
HOVĚZÍ JÁTRA
HOVĚZÍ JAZYK
HOVĚZÍ MASO
JEHNĚČÍ MASO
TELECÍ BRZLÍK
TELECÍ JÁTRA
TELECÍ JAZYK
TELECÍ MASO
VEPŘOVÁ JÁTRA
VEPŘOVÝ JAZYK
VEPŘOVÉ LIBOVÉ
VEPŘOVÉ STŘEDNÍ TUČNÉ
VEPŘOVÉ TUČNÉ
Masné výrobky a uzeniny
Kyselinotvorné  
BAVORSKÁ SEKANÁ
UHERSKÝ SALÁM
ČAJOVKA
ČAJOVÁ POMAZÁNKA
JÁTROVÝ SALÁM
KABANOS
KLOBÁSA
SALÁM LOVECKÝ
SALÁM MĚKKÝ
SALÁM TRVANLIVÝ
ŠPEK PROROSTLÝ
ŠPEKÁČKY
ŠUNKA DUŠENÁ
ŠUNKA UZENÁ
ŠUNKOVÝ SALÁM
VÍDEŇSKÉ PÁRKY
 
Obilniny
Kyselinotvorné ZásodotvornéPROSO (JÁHLY)
RÝŽE PŘÍRODNÍ (NATURAL)
POHANKA
JEČMEN
JEČNÉ KROUPY
KRUPICE
ZELENÁ BEZLEPKOVÁ PŠENICE
OVESNÉ VLOČKY
PŠENICE
PŠENIČNÉ OTRUBY
MUSLI
RÝŽE BÍLÁ, LEŠTĚNÁ
RÝŽE PARBOILED
ŽITO
Chléb a pečivo
Kyselinotvorné  
BAGETY A HOUSKY
HOUSKY CELOZRNNÉ
CHLÉB CELOZRNNÝ
CHLÉB PŠENIČNÝ
CHLÉB TOUSTOVÝ
KNACKEBROT
 
MLÉKO NESVAŘENÉ
MLÉKO NÍZKOTUČNÉ
MLÉKO PLNOTUČNÉ
SMETANA KE ŠLEHÁNÍ