játra

Jak ozdravit játra

  Výpověď pacientů v alternativně-medicínské poradně zní velmi často takto: pobolívá mně v pravé straně břicha, spíše pod žebry. Někdy hodně, pak to zase najednou ustane. Poslední dobou mě trápí nezvyklá únava a nechuť s čímkoli začít. Lékař se obává, že jsem přechodil nějakou lehčí žloutenku. Jak se můžu léčit? Za únavou stojí špatná funkce jater.

Hlavním a jedním z prvních příznaků postižení jater (nejen u žloutenky) je únava. Ta se dostaví náhle, nebo přijde pomalu a zůstává. Vůlí proti ní nic nezmůžeme. Postižený bojuje s únavou, ale v první řadě má myslet na přezkoumání funkce jater. I zapřisáhlí příznivci alternativní medicíny - nechť mi prominou - by si měli nechat udělat klasické jaterní testy u "normálního doktora". Ne, že by se tím všechno řešilo, ale o prokazatelné poruše jaterní funkce by se každopádně mělo vědět. V případě, že jaterní testy jsou negativní a únava přetrvává, je na místě užití následujících postupů, už jako "neškodný pokus naslepo". Za únavou stojí v naprosté většině případů lehce snížená a laboratorně (často) neprokazatelná, zhoršená očistná funkce jater. Její zlepšení přinese i to, čemu říkáme výkonnost a radost ze života. Už proto stojí za to se o játra a jejich odlehčení starat.

 

Jak se léčit?
Vzhledem k tomu, že oficiální tablety jsou většinou výtažky z bylin, doporučuji i běžné preparáty dostupné v lékárnách a předepisované lékaři. Možnosti podpory a ochrany jaterní buňky přívodem nějakého přípravku do těla je nevděčná záležitost a z účinných látek mnoho na výběr není. Hlavním zástupcem je výtažek z ostropestřce mariánského a z něj vyrobené léky, dostupné nebo aspoň registrované v tuzemsku, jako třeba Flavobion, Lagosa, Legalon, Silygal. Kombinované preparáty jsou Hepabene, Simepar. Játra podpoří i preparát Essentiale Forte. Tablety obsahují převážně látku zvanou silymarin. Jednotlivé přípravky je lépe mezi sebou dlouhodobě nekombinovat. Čaj ze semen ostropestřce by se měl pít dvakrát denně, šálek nalačno. Příprava doma je o něco náročnější, než u běžného čaje. Semena se po zakoupení (v lékárně) musí drtit, k tomu je zapotřebí malý hmoždíř a tlouk. Ostropestřec mariánský je hlavním zdrojem látek chránících jaterní buňku. Čaj z něho však někdy dráždí a musí se třeba více ředit.

 

 

 

Další užitečnou rostlinkou je například Phyllanthus amarus, asijská rostlina, která v jedné americké klinické

studii prokazatelně snížila množství v krvi kolujících virů infenkční žloutenky. U jedné pacientky dle zprávy dokonce vyléčily kapsle tohoto preparátu jaterní ztvrdnutí po žloutence. Jde asi o jednu z mála možností choroby jater "nechemicky potlačit". Další přírodní novinkou v léčbě jater se zdá být ovoce avokádo. U pokusných zvířat svým jaterně-ochranným účinkem předčilo nebo se rovnalo i klasickým výtažkům z ostropestřce. Vzhledem k tomu, že se jde o běžně prodávané a neškodné ovoce, lze jeho požívání jenom doporučit. Komplikace by mohla spočívat v jeho případné nesnášenlivosti.

 

Co někdy hodně pomůže, je inhalace stoprocentního lékařského kyslíku přes masku z láhve, asi půl hodiny týdně. V kombinaci s cílenou masáží zad to někdy přinese neuvěřitelné zlepšení celkového stavu, se znovunabytím subjektivně ztracené akceschopnosti.

 

Baňkování zad má v případě vnímavosti k této metodě nečekaně rychlý a opakovatelný účinek. Baňkuje se tzv. jaterně-žlučníková zóna, která se nachází zhruba mezi pravou lopatkou a páteří. Nad touto zónou se baňka (či dvě) nechá stát až do vzniku kruhovité modřiny, většinou 5 až 15 minut, případně se baňkami po naolejované kůži přejíždí ve smyslu masáže. Opakovat to lze jednou až dvakrát týdně, později jednou do měsíce či do roka. Při náhlém subjektivním zesílení potíží, které většina pacientů rozpozná, je možné léčbu také (přechodně) zintenzívnit. Současně s masáží baňkami je radno zkusit jednou až dvakrát do měsíce vypustit 200 až 300 ml krve ze žíly. Ano, jde o známé středověké pouštění žilou, které po vyčerpání všech jiných běžných léčebných metod může v této souvislosti výrazně ulevit. To platí i u náhlého zvýšení krevního tlaku, hlavně pro "krevnaté" lidi s nadváhou. Krev se částečně zředí a částečně lépe obíhá. Na tuto metodu se skoro nemyslí a je to škoda. Postižení by taky měli darovat krev, pokud proti tomu nemluví jiné nemoci.

 

Jaterní dietu asi není třeba detailně popisovat. Ta bude určitě se všemi zákazy a doporučeními dobře známá. Jejím hlavním principem je vynechání tuků, ale měly by se vynechat i živočišné bílkoviny. Ty zatěžují játra více, než se obecně myslí. Proto by se mělo omezit nejen požívání masa, ale i solených aromatických sýrů, které nejsou jeho "zdravou náhradou".

Byliny - balzám pro naše játra

Skvělý ostropestřec
Doslova balzámem jsou pro játra semena ostropestřece mariánského. Můžeme je koupit v Zelené lékárně. Obsahují sloučeniny souhrnně označované jako silymarin. Chrání jaterní tkáň a podporují regeneraci jaterních buněk.

 

Odborníci na byliny doporučují ostropestřec při:

 • akutních a chronických zánětech jater;
 • mononukleóze;
 • žloutence a rekonvalescenci;
 • kamenech ve žlučníku;
 • v případě cirhózy.

 

Lze jej podávat i preventivně při práci s toxickými látkami nebo při užívání léků, které zatěžují játra. V lékárnách můžeme koupit také potravinové doplňky, které výtažky z ostropestřece obsahují a pomáhají při zmíněných problémech.

 

Pomocník z Číny
Oranžově červené plody kustovnice (gouqizi) bývají k dostání v obchodech se zdravou výživou nebo v obchůdcích specializovaných na tradiční čínskou medicínu. Dá se z nich připravit nálev i odvar. Případně je přidávat do některých jídel (obilné kaše, maso atd.).

 

V Číně se kustovnice těší velké oblibě. Tradiční čínští lékaři ji doporučují k podpoře energie typu jin právě v ledvinách a játrech. Ty může oslabit bujarý sexuální život, přepracování, pití alkoholu nebo nadměrné užívání léků. Kustovnice zlepšuje i zrak. Vedle betakarotenu, vitaminu C, vitaminů skupiny B a dalších látek obsahuje sloučeninu betain. Ta podporuje regeneraci jaterních buněk. Játra využívají betain k výrobě cholinu, který nás zklidňuje, zlepšuje paměť a chrání játra proti ztučnění.

 

Na záněty je kořen pampelišky
Smetanku lékařskou zná snad každý jako pampelišku. Její kořen je jeden z nejlepších prostředků pro ochranu a regeneraci jater. Lidová medicína ho doporučuje při zánětech jater a žlučovodů. Zařazuje ji také do směsí pro jarní očistné kúry jako jednu ze základních bylin.

 

Podobné využití má i kořen čekanky. Nálev z něj se užívá při bolestech jater a žlučníku, ale také po žloutence apod.

 

Oddenky plevele pýru doporučují odborníci na byliny užívat preventivně při léčbě, která poškozuje játra. I z nich si můžeme připravit nálev nebo je přidávat do zeleninových polévek a vývarů. Kořeny smetanky i čekanky, stejně jako oddenky pýru, můžeme koupit sušené v lékárnách. Nebo si je můžeme nasbírat a usušit sami. Skladovat bychom je měli v suchu a ve tmě.

 

Kromě bylin játrům prospěje, když dokážeme:

 • vynechat alkohol nebo jej pít jen v malém množství (tj. občas 2 dl vína, 1 pivo k jídlu)
 • zdravě a střídmě jíst, kupovat si hodně zeleniny a celozrnných výrobků;
 • omezit množství živočišných tuků, popř. i masité stravy;
 • vyvarovat se konzervovaných a přibarvených potravin;
 • nekouřit;
 • nestresovat se;
 • mít dostatek pohybu;
 • dopřát játrům odpočinek občasným celodenním půstem;
 • při odlehčeném režimu můžeme pít pouze zeleninové šťávy.