Jak kila navíc ovlivňují spánek

Když jste nevyspalá, málo sportujete a únavu zajídáte. V důsledku toho přibíráte na váze, což zase může být jeden z důvodů, proč špatně spíte. Kila navíc ovlivňují spánek a ten opět vaše zdraví. Co s tím?

Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci, posiluje imunitní systém, zmenšuje poškození pleti a působí jako prevence před kardiovaskulárním onemocněním. Ve spánku tělo obnovuje buňky a dochází k vytváření paměti. Pro regeneraci organismu je nejpodstatnější takzvaný hluboký spánek, kterého lidé trpící spánkovou apnoí mají jen omezené množství. Po hlubokém spánku se dostavuje fáze zvaná REM, ve které se obvykle dostavují  sny.Pacienti se spánkovou apnoí, kteří trpí apnoemi v REM spánku, si kvůli častému probouzení mohou sny pamatovat o něco lépe. Co se snění týká, je velmi těžké ho zkoumat. Proto také těžko soudit, jestli má na naše sny nějaký vliv nadváha, obezita nebo dietní program – ať už se bavíme o počtu snů, jejich charakteru nebo lidské schopnosti si zapamatovat sny. Z pohledu psychologů se ve snech odráží momentální psychický stav člověka a sny mají nezanedbatelný vliv na naši náladu během dne. Důležité je vědět, že když máte problémy, existují odborníci, kteří vám pomohou.

Spánkem stráví každý člověk zhruba třetinu života. Mnoho lidí má však se spánkem problémy. K nejčastějším patří spánková apnoe – onemocnění, které postihuje ve větší míře muže než ženy. Lidově se mu říká chrápání a podle odborníků chrápe až třetina populace. Chrápání je způsobeno překážkou v proudění vzduchu horními dýchacími cestami a vibrací uvolněného nebo prodlouženého měkkého patra. Může se projevit v jakékoli fázi spánku a v jakémkoli věku.

Častou příčinou je přitom nadváha nebo obezita. Jak mají kila navíc vliv na chrápání? „Tuk se ukládá nejen tam, kde je vidět, tedy na břiše nebo stehnech, ale usazuje se i v oblasti dýchacích cest, a to hlavně v oblasti kořene jazyka, měkkého patra a stěny hltanu. Dochází tím k zúžení dýchacích cest a člověk má tendenci k chrápání,“ vysvětluje Martin Pretl, vedoucí lékař neurologické ambulance a spánkové poradny Inspamed v Praze. Lidem, kteří chrápou a trpí nadváhou nebo jsou přímo obézní, proto často pomůže redukce váhy. Martin Pretl ji doporučuje všem pacientům, jejichž BMI překračuje hodnotu 25. Příčin chrápání je však kromě nadváhy řada

Nebezpečná spánková apnoe

Samo o sobě chrápání nemá vážné zdravotní důsledky. Až když se přidruží pauzy bezdeší (tzv. apnoe), začíná jít o vážný zdravotní problém. Spánková apnoe je přerušení dýchání při spánku na dobu deseti vteřin a déle. Během této doby klesá hladina kyslíku v krvi, protože neproudí vzduch do plic – nejčastěji v důsledku uzávěru dýchacích cest v oblasti za jazykem. Zástava dechu je ukončena krátkou probouzecí reakcí, kterou si nepamatujete, zachrápáním a vzestupem srdeční frekvence. „Spánková apnoe je definována jako průměrně pět a více zástav dechu za hodinu. Většina pacientů začíná své obtíže cítit při patnácti až dvaceti zástavách za hodinu, to je však ryze individuální,“.Neustálá krátká probouzení nedovolují člověku usnout hlubokým spánkem, který je nutný k tomu, abychom se cítili odpočatí a svěží. Důsledkem takového přerušovaného spánku je pak nepřiměřená denní únava. Neléčená spánková apnoe je velmi nebezpečná – zdaleka nejde jenom o případy mikrospánku za volantem. U všech apnoiků se zvyšuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Definitivně však spánkovou apnoi potvrdí až vyšetření ve spánkové laboratoři. V mnoha případech (zvláště u lehké spánkové apnoe) stačí člověku zhubnout jen pár kilogramů, aby se jeho spánek výrazně zlepšil. Ze zdravotního hlediska je lepší než BMI zaměřit se na obvod pasu, případně obvod krku – zdravá žena by měla mít obvod pasu do 80 centimetrů, obvod krku by pak v žádném případě neměl překročit 40 centimetrů, jinak hrozí riziko spánkové apnoe.

Ztráta několika kilogramů spánek sice vylepší, avšak spánkovou apnoi nemusí zcela odstranit. To se dělá chirurgicky u lehké spánkové apnoe, pacienti s těžkou spánkovou apnoí dostávají na noc tzv. CPAP, to je přístroj, který pomocí hadice a masky vhání pod tlakem vzduch do dýchacích cest a tím je zajištěna jejich průchodnost. dieta a spánek

Průměrně člověk potřebuje spát sedm osm hodin denně, ale setkat se můžete i s dobou kratší. Doba spánku je daná každému člověku individuálně. Jeden potřebuje spát čtyři hodiny denně, druhý devět, tedy nestresoval bych se žádnými výzkumy o tom, že nejzdravější je spát sedm hodin denně. To je jen průměr. Člověk by měl spát tak, aby se cítil vyspalý, odpočatý a aby mu tento pocit vydržel celý den. Říká se, že mnohem důležitější než kvantita spánku je jeho kvalita. To je sice pravda, ale ani kvantitu nelze podceňovat.Není žádná novinka, že nedostatek spánku přispívá k obezitě. Jestliže během pracovního týdne ponocujete a utěšujete se tím, že o víkendu spánek doženete, jste na omylu. Oklamání organismu je podle Martina Pretla prakticky nemožné. Sečteno podtrženo: kdo dbá na zdraví a linii, měl by spát každý den stejnou dobu. Spát byste neměla chodit ani hladová, ani s plným žaludkem. Optimální je dát si poslední jídlo tři až čtyři hodiny před ulehnutím do postele. Pokud držíte dietu, neměla by ovlivňovat kvalitu spánku ani jeho délku. Tedy za předpokladu, že se jedná o rozumně vedenou dietu a nikoli drastické hladovění.

Dietní snění

Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci, posiluje imunitní systém, zmenšuje poškození pleti a působí jako prevence před kardiovaskulárním onemocněním. Ve spánku tělo obnovuje buňky a dochází k vytváření paměti. Pro regeneraci organismu je nejpodstatnější takzvaný hluboký spánek, kterého lidé trpící spánkovou apnoí mají jen omezené množství. Po hlubokém spánku se dostavuje fáze zvaná REM, ve které se obvykle dostavují sny.

Pacienti se spánkovou apnoí, kteří trpí apnoemi v REM spánku, si kvůli častému probouzení mohou sny pamatovat o něco lépe. Co se snění týká, je velmi těžké ho zkoumat. Proto také těžko soudit, jestli má na naše sny nějaký vliv nadváha, obezita nebo dietní program – ať už se bavíme o počtu snů, jejich charakteru nebo lidské schopnosti si zapamatovat sny. Z pohledu psychologů se ve snech odráží momentální psychický stav člověka a sny mají nezanedbatelný vliv na naši náladu během dne. Důležité je vědět, že když máte problémy, existují odborníci, kteří vám pomohou