PASUCHACA
Drobná trvalka, žláznaté, chlupaté lodyhy, dorůstající výšky až 35 cm. Listy složené na vrcholku ze tří laloků, bilaterálně ze čtyř laloků, květy světle fialové,10 mm dlouhé složené z pěti okvětních lístků. Květy se shlukují a vytvářejí trsy. Čeleď kakostovitých zastoupená v Peru čítá 5 rodů s 56 druhy z nichž je 24 endemitů, jak vyplývá z posledních botanických studií. Druh G. dielsianum se vyskytuje pouze v severním Peru v provinciích Cajamarca, Chota, Piura aAyabaca v nadmořských výškách kolem 3000 m.n.m..

Použití byliny  vhodné zejména při léčbě cukrovky, pro diabetiky
- používá se ke snížení hladiny glukózy v těle
- pomáhá čistit krev
- příznivě působí na činnost slinivky břišní.
- posiluje imunitní systém
- při krvácení dásní
- při žaludečních katarech
- při zánětlivých onemocněních kůže


O bylině nebylo objeveno mnoho písemných záznamů, tradiční užití bylo předáváno ústně. Moderní civilizaci je poprvé zprostředkoval peruánský lékař dr. Fernando Montesinos, který informace získal od domorodce Oskara Silvy.

Hypoglykemický účinek, prezentovaný v současnosti mimo jiné ve sborníku Prvního mezinárodního symposia FYTO 2000, konaného v srpnu 2000 v Limě je připisován fenolické frakci prezentované především bioflavonoidy, které svoji výraznou antioxydační aktivitou inhibují volné radikály a tím přispívají k obnově buňky pankreatu. Dále byla popisována výrazná FRS aktivita těchto látek a několik publikací zveřejnilo úspěšné použití při herpes labialis.
Antidiarhoický účinek je připisován obsahu berberinu, silice prokazovaly aktivitu bakteriostatickou a antifungální, zvláště pak u gynekologických obtížích způsobených těmito mikroorganizmy. Některé etnomedicinální zdroje poukazují na podobný účinek u dalšího peruánského endemitního druhu Geranium ayavacense, jiní označují oba druhy za totžné.

Obsahové látky:
Bioflavonoidy, redukční substance, antrakinonické glykosidy, antocyanidiny a saponidiny, silice s obsahem sekviterpenů - především geraniol a ?-citronellal, berberin, kys. chebulagová, dehydrodigalová a ethylbutanová, slizy,tuky, vosky a klovatiny. Vlastnosti: Antidiarhoický, antifungální, antioxydační, antivirální, bakteriostatický, hypoglykemický, zlepšující metabolizmus.

Vedlejší účinky:
Obsahové látky (geraniol, ?-citronellal a etylmáselná kyselina) mohou zapřičinit u zvláště citlivých jedinců alergickou reakci!