bazalka1. Působí proti nachlazení Bazalkové listy se mohou užívat při léčbě horečky i častého nachlazení. Žvýkání čerstvých listů bazalky vám uleví od nachlazení i chřipky. Bazalka dokáže ochránit i před malárii a horečkou dengue. Stačí popíjet bazalkový čaj. Pokud trpíte akutní horečkou, pomůže vám odvar z listů bazalky uvařený s práškovým kardamonem. Odvar pijte několikrát denně. Vysokou teplotu pomůže snížit i bazalková šťáva. 2. Ulevuje od kašle Bazalka je klíčovou přísadou v sirupech proti kašli a lécích na odkašlávání. Namísto nákupu drahých léků můžete vyzkoušet domácí lék, který funguje stejně dobře. Do šálku vody přidejte 8 listů bazalky a pět hřebíčků a vařte 10 minut. Můžete i osolit. Poté nechte vychladnout a pijte, abyste zmírnili kašel. Pokud vás v důsledku kašle bolí v krku, pak vám může pomoci kloktání vody svařené s bazalkovými listy. Různé sloučeniny v bazalce pomáhají mobilizovat hlen, takže je bazalka účinným léky i proti jiným respiračním problémům, jako je například bronchitida a astma. 


 3. Zlepšuje imunitu Pravidelná konzumace čerstvých bazalkových lístků zlepší váš imunitní systém. Studie ukazují, že různé chemické sloučeniny v bazalce mohou zlepšit tvorbu protilátek proti infekcím až o 20 procent. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím čerstvé bazalky. 4. Bazalka působí proti stresu Bazalkové listy jsou považovány také za perfektní prostředek proti stresu. Různé studie ukázaly, že listy bazalky dokáží lidské tělo ochránit před stresem. Odborníci proti stresu a vzniku stresových poruch doporučují žvýkat 10-12 listů bazalky, dvakrát denně. Každodenní žvýkání bazalky pomáhá také očisťovat krev. 5. Pro lepší zrak Pouze 100 gramů čerstvých listů bazalky vám dodá doporučenou denní dávku vitamínu A. Vitamín A má antioxidační vlastnosti a je nezbytný pro zdravé oči. Čerstvá bazalková šťáva je účinným prostředkem proti bolestem očí a noční slepotě, která je obvykle způsobená nedostatkem vitamínu A. Pokud vás bolí oči, kapejte si do postiženého oka před spaním dvě kapky černé bazalkové šťávy. 

 


 6. Působí proti akné Tato bylinka zabraňuje propuknutí akné a také urychluje proces jeho léčení. Olej z čerstvých listů bazalky pomáhá odstraňovat z kůže bakterie, které přispívají k ucpávání pórů, což je primární příčinou akné. Pokud už akné máte, aplikujte na postižené oblasti bazalkovou šťávu. Bazalka může pomoci také při léčbě dalších kožních problémů, jako je třeba psoriáza nebo kousnutí hmyzem. Protizánětlivé vlastnosti čerstvé bazalkové šťávy snižují zánět a poskytují úlevu. 7. Zlepšuje zdraví ústní dutiny Bazalka vám může pomoci v boji proti zápachu z úst, paradentóze a mnoha dalším onemocněním ústní dutiny. Usušte na slunci několik lístků bazalky, připravte z nich prášek a ten používejte na zuby. Můžete jej smíchat s hořčičným olejem, čímž vytvoříte přírodní zubní pastu. Směsí můžete také masírovat dásně, abyste se zbavili špatného dechu. 

8. Zničí ledvinové kameny Bazalka má posilující účinek na funkci ledvin. Pokud chcete zlepšit celkovou funkci ledvin, konzumujte 5-6 čerstvých listů bazalky s vodou na prázdný žaludek. Pokud máte ledvinové kameny, smíchejte čerstvě extrahovanou bazalkovou šťávu se stejným množstvím medu. Pijte každý den zhruba 5-6 měsíců. To usnadní vylučování ledvinových kamenů močovým traktem. 9. Působí na žaludeční problémy Bazalka je skvělá také pro váš zažívací systém. Bazalkovou šťávou můžete léčit bolesti žaludku i křeče. Smíchejte jednu čajovou lžičku bazalkové šťávy se stejným množstvím zázvorové šťávy a pijte. Bolest žaludku by se měla uklidnit téměř okamžitě. Bazalkovým čajem můžete léčit i běžné žaludeční problémy, jako jsou zácpa, poruchy trávení nebo překyselení. 10. Lék na bolest hlavy Bazalka je dobrým lékem proti bolesti hlavy, protože pracuje jako svalový relaxant. Smíchejte rozdrcené bazalkové listy s pastou ze santalového dřeva a přiložte na čelo. Mělo by se vám dostat okamžité úlevy. Proti bolestem hlavy si můžete pomoci také pitím bazalkového čaje dvakrát denně. Při mírných bolestech hlavy postačí, když budete žvýkat čerstvé listy bazalky nebo si masírovat hlavu čistým bazalkovým olejem.