Vitamíny jsou nezbytnou součástí našeho těla. Existuje 13 základních typů vitamínů, získáváme je z potravy a každý z nich hraje důležitou úlohu v určitém odvětví, je proto třeba doplňovat všechny druhy vitamínů, aby náš organismus mohl dobře fungovat a byl chráněný vůči různým onemocněním. Vitamín A například na zrak, vitamíny B-komplexu pro naše nervové funkce, vitamín C je především vynikajícím antioxidantem a posilovačem našeho imunitního systému, vitamín D pro správný vývoj kostí a zubů, vitamín E pro celkovou imunitu a nervový systém, vitamín F je základní složkou pro tvorbu buněčných membrán a vitamín K ovlivňuje srážlivost krve.

Nedostatek vitamínů může způsobovat poruchy různého druhu a to i velmi závažné, ale stejně jako je nebezpečný nedostatek vitamínů, hrozí nebezpečí i u předávkování, tzv. hypervitaminóze a to zvláště u vitamínů rozpustných v tucích, protože tyto vitamíny se ukládají v játrech a mohou způsobit řadu onemocnění, která jsou velmi nebezpečná. V případě nedostatku je možné vitamíny doplnit synteticky, v případě přebytku je nutno omezit příjem určitého vitamínu z potravy.

Vitamíny dělíme na rozpustné ve vodě (B – komplex, C) a rozpustné v tucích (A, D, E, K). Vitamíny rozpustné ve vodě se vylučují močí, vitamíny rozpustné v tucích se ukládají, proto je možné se jimi předávkovat. Kromě vitamínů je třeba také přijímat minerály (vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, železo, síra, zinek, selen, křemík, chrom, jód, fluor, měď, mangan, kobalt, Bór ), které jsou důležité zvláště pro náš metabolismus.

Zvýšený příjem vitamínů je důležitý především v těhotenství, protože vitamíny a minerály příznivě působí na správný vývoj plodu a další funkce jakou je například tvorba mléka a podobně. Pro nastávající maminky jsou určeny speciální potravinové doplňky, které zajistí správnou skladbu vitamínů po dobu těhotenství a kojení.

Vyšší potřeba vitamínů se také projevuje po nemoci, při větší psychické nebo fyzické zátěži (sport), při oslabeném imunitním systému nebo u dětí a starších lidí.

Potravinové doplňky by však neměly být náhražkou klasické stravy, protože v potravinách jsou kromě vitamínů také pro tělo důležité živiny a konzumovat by se měly všechny druhy potravin s obsahem jak vitamínů a minerálních látek, tak bílkovin, sacharidů a tuků.

Pokud se projeví větší nedostatek určitého vitamínu, nebo potřebujete zvýšit výkonnost (řízení auta, učení, fyzický nápor), existuje mnoho potravinových doplňků, které můžete zakoupit v lékárně a nedostatek tak doplnit uměle. Vždy je však lepší konzultovat tyto preparáty nejprve s lékařem.Nedostatečný nebo naopak zvýšený přísun vitamínů může způsobovat řadu nepříjemných zdravotních komplikací a je proto třeba dbát na to, abyste pravidelně doplňovali, nebo se snažili omezit příjem vitamínů.

Nedostatek vitamínů se odborně nazývá avitaminóza a vzniká v případě, kdy tělo postrádá určitý vitamín delší dobu. Nejzávažnější komplikace mohou vzniknout z nedostatku vitamínu C, což může způsobovat například kurděje a v horším případě může způsobit dokonce smrt. Nejen vitamín C může způsobit tak závažné komplikace, ale v podstatě jakýkoli dlouhodobý nedostatek určitého vitamínu může být velmi nebezpečný. Těmto zdravotním komplikacím lze zamezit, pokud začnete zavčasu užívat dostatečné množství vitamínu, který Vám v těle chybí.

Nedostatek vitamínů se může projevit určitými příznaky, které se v takovém případě mohou objevit. Při nedostatku vitamínu C můžete zpozorovat větší únavu, objevit se může také padání zubů, krvácení z dásní a častější onemocnění kvůli nižší imunitě. Nedostatek vitamínu B12 se může projevit anémií, nedostatek kyseliny listové se projevuje zpravidla únavností a zvýšenou citlivostí a nedostatkem tohoto vitamínu trpí často ženy v těhotenství, nebo u lidí, kteří trpí různými infekčními chorobami.

Nejen nedostatek, ale i nadbytek vitamínů může našemu organismu uškodit. Při zvýšeném přísunu určitého vitamínu se objeví onemocnění zvané hypervitaminóza. „Předávkování“ je možné pouze u vitamínů, které jsou rozpustné v tucích – právě v tukové tkáni se totiž ukládají a to může představovat velmi nebezpečná rizika různých zdravotních komplikací. Předávkování vitamíny, které jsou rozpustné ve vodě nehrozí, protože jejich nadbytek je bez problému vyloučen močí z těla ven.

Nedostatek vitamínů B-komplexu se projevuje poruchami mozkových funkcí, trávicího ústrojí, nespavostí, nechutenstvím, bolestmi hlavy, nebo také kožními problémy. Nadbytek vitamínů B-komplexu způsobuje průjmy, návaly horka a zimy, nebo zvýšená hladina jaterních transamináz při nedostatku vitamínu B6.

Při nedostatku vitamínu K v organismu se objevují příznaky, jakými jsou například jaterní poruchy, poruchy srážlivosti krve a trpí jím zvláště kojenci a tento nedostatek může být velmi nebezpečný pro pacienty trpící poruchami funkce jater.

Nedostatek vitamínu E se většinou neobjevuje, spíše může být způsoben genetickými dispozicemi, ale je možné se ho předávkovat, příznaky předávkování vitamínu E můžete zaznamenat jako nevolnost, průjmy a žaludeční obtíže, které se lehce vyřeší omezením příjmu vitamínu E. Nedostatek vitamínu D může způsobit demineralizaci kostí, což má za následek její deformaci a pokud je ho nadměrný přísun, způsobuje nevolnost, průjmy, zvracení a poruchu orientace. Nadměrný přísun vitamínu D může poškodit ledviny, způsobuje také odvápnění měkkých tkání a narušení správného růstu kostí. Málo vitamínu A v těle můžete vytušit z náhlé suchosti pokožky, loupání kůže, různými střevními potížemi a při nadměrném přísunu tohoto vitamínu se rovněž objevují kožní problémy. Vysoký příjem vitamínu A může být velice nebezpečný a to především v období těhotenství, kdy může poškodit plod, nebo u malých dětí.Přestože existuje mnoho potravinových doplňků, kterými je možno obohatit stravu, popřípadě doplnit chybějící vitamín, je nutno přijímat vitamíny hlavně z potravin, protože obsahují také živiny, které se v těchto preparátech nenacházejí. Skladbou Vaší stravy můžete dosáhnout správného podílu vitamínů, které Vaše tělo potřebuje. Je proto třeba dbát na výživu a snažit se jíst tak, aby nebyla jednostranná a Vaše tělo nestrádalo.

Potraviny lze rozdělit na základní – tedy bílkoviny, sacharidy a tuky a potřebné vitamíny, minerální látky. Kromě toho je také pro náš organismus nezbytná voda, protože ovlivňuje teplotu těla, přepravuje živiny a umožňuje látkové přeměny. Bílkoviny, sacharidy a tuky jsou zvláště živočišného původu a můžeme nalézt například v mléce, mase, vejcích a některé také v luštěninách a obilovinách, které jsou původu rostlinného.

Bílkoviny jsou velmi důležité pro trávicí systém (tvoří trávicí šťávy) a kromě toho se také podílejí na tvorbě hormonů a enzymů, hemoglobinu, látkové výměně, přenosu tuků a vytvářejí správné kyselé prostředí v organismu. Pokud naše tělo nemá dostatek bílkovin, může se projevit úbytkem na váze, nebo zácpou.

Tuky jsou pro naše tělo důležité hlavně kvůli své energetické hodnotě, udržováním tepla v těle, obsahem vitamínů A, D, E, K (rozpustných v tucích) a také svým podílem esenciálních mastných kyselin. Pokud je tuků konzumováno více, než je třeba, může se objevit obezita nebo zvýšený cholesterol. Tuky mohou být nasycené živočišné (sádlo, máslo) nebo nenasycené rostlinné (oleje).

Sacharidy se dělí na monosacharidy: fruktózu (med, ovoce), glukózu (ovoce), galaktózu (mléko); disacharidy: sacharózu (řepný cukr), maltózu (sladový cukr), laktózu (mléčný cukr) a polysacharidy: škrob, arabská guma, pektiny (v mandlích, jádrech broskví, švestek a meruněk), celulóza – vláknina. Sacharidy jsou velmi důležité pro střevní činnost a také obsahují vitamíny B, C a karoten.

Vitamíny a minerální látky jsou pro správnou funkci našeho těla přímo nezbytné, proto by se mělo jíst dostatek ovoce a zeleniny (vitamín C, K), vnitřnosti, rybí tuk, mrkev, listová zelenina, různá semínka, oříšky, sojová mouka (vitamín A, D, H), ryby, maso, mléčné výrobky, vejce, obilné klíčky, droždí (vitamíny B-komplexu), rostlinné oleje a obilí (vitamín E) a samozřejmě minerální látky, zvláště hořčík, draslík, chlorid, fosfor, jód, železo, mangan a vápník, které jsou obsaženy v mléčných výrobcích, oříšcích, celozrnném pečivu, luštěninách, rybách, soli, černém čaji.

Zvýšená pozornost by se měla věnovat zejména výživě dětí, u kterých jsou tyto vitamíny a minerální látky velice důležité pro správný růst a vývoj.