CHanca piedra  Česky: drtič kamenů.
Chanca Piedra je divoce rostoucí, nevelká, keřovitá rostlinka z tropické oblasti Peru. Najít ji můžeme na stinných místech, ve výškách až 3 000 m.n.m. Z této výše sklízená má nejlepší léčivé účinky.

Dorůstá výšky až 30-60 cm. Lodyha je lysá, na bázi zdřevnatělá, květonosné větve jsou rozložené a lysé. Boční větvičky napodobující listy jsou podlouhlé nebo eliptické, na bázi i u špičky zaokrouhlené nebo téměř uťaté, 1,5 cm dlouhé, tenké a lysé, se 4-5 žilkami, které jsou jemné, někdy nezřetelné. Květy jsou jednopohlavné, malé, bílé nebo žluté barvy. Malé kulaté plody jsou částečně zploštělé a skládají se ze třech částí. Uvnitř plodů se nacházejí malá semínka.

Použití byliny
- při zánětlivých onemocněních ledvin, žlučníku
- při ledvinových, žlučníkových a močových kamenech
- při virových zánětech jater /žloutenka/
- při onemocnění prostaty
- při zánětech konečníku a tenesme
- při chřipce, nachlazení, horečnatých stavech, bronchitidě
- při cukrovce
- při onemocnění trávicího traktu a žaludečních problémech, zlepšuje trávení
- působí proti střevním parazitům
- při nadýmání, kolikách


Blahodárné účinky této bylinky jsou známy již dlouho let a nejenom v Peru. Španělský název Chanca Piedra znamená „Drtič, Rozbíječ kamenů“. Po dlouhé generace Chanca Piedra byla a vždy zůstává indiány používaná, jako vysoce efektivní lék při eliminaci žlučníkových a ledvinových kamenů a ostatních problémech s ledvinami.

V indické fytoterapii je užívána zejména při léčbě bronchitidy, chřipky, při nachlazení, astmatu, dehydrataci, anémii, žloutence a TBC.

Brazilská přírodní medicína ji používá jako lék při infekcích ledvin a močových cest, pro odbourávání kyseliny močové, u žen reguluje menstruaci a působí proti poševnímu výtoku, pro odvodnění, pro eliminaci kaménků, problémech s prostatou, při cukrovce. Chanca Piedra pomáhá uvolňovat hladké svalstvo a tím dostat z těla ledvinové a žlučníkové kameny. Probíhající výzkumy jsou soustředěny na působení obsažených látek při léčbě hepatitidy typu B. Mnohé nedávné výzkumy odhalily antivirální aktivity zasahující proti viru HIV.

Japonská výzkumná skupina odhalila vlastnosti inhibice reverzní transkriptázy Chancapiedry proti HIV-1 v roce 1992 s vodným extraktem rostliny. Bristol-Myers Squibb Pharmaceutical Research Institute izoloval přinejmenším jednu z látek rostliny odpovědných za tuto aktivitu - nová složka byla nazvána nirurisid a byla popsána ve studii roku 1996. Zajisté bude ještě potřeba mnoho výzkumů pro objevení nového léku proti AIDS nebo hepatitidě z Chancapiedry, pokud se tak stane.



V mezičase je však Chancapiedra s šíří svého efektivního užití velmi důležitým bylinným lékem z deštného pralesa a získává si světovou popularitu léčitelů a praktiků přírodní medicíny. Důležitější je však, že nemá vedlejší účinky a není toxická, jak vyplývá z mnoha klinických studií i mnohaleté zkušenosti bylinné medicíny.

Obsahové látky: alkaloidy phyllantin, hypophyllantin, securinin, norsecurinin aj. Dále jsou obsaženy flavonoidy, taniny,steroly, terpeny, lignany

Vlastnosti: Analgetický, aperitivní, antibakteriální, antihepatotoxický, antispasmodický, antivirální, karminativní, digestivní, diuretický, febrifugní (antipyretický), hepatotonický, hypoglykemický, hypotensivní, imunostimulační, laxativní